Quantcast
Channel: PIVNÍ PARTYZÁN
Viewing all articles
Browse latest Browse all 182

HOMEBREWING ANEB DOMOVAŘENÍ V ČESKÉ REPUBLICE

$
0
0
Článek původně psán pro internetový časopis brau!magazin, na kterém vyjde v německém překladu v druhé polovině prosince 2014.

Domácí vaření piva v Českých zemích má dlouhou tradici. První domovařiči se objevili již před rokem 1989, později navíc měli možnost zakoupit sladinové koncentráty vyráběné např. Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským v Praze. Ti, kteří chtěli vařit ze surovin, naráželi často na problém právě s jejich sehnáním a při svém tvoření si často pomáhali nejrůznějšími náhražkami, zakvášeli pekařským droždím apod. I v této době ale, a to i přesto, že neexistovaly prakticky žádné možnosti jak si vyměňovat informace a sbírat zkušenosti, vznikala v rukou vařičů, v jejich panelákových bytech či sklepech rodinných domů, dobrá piva.

Situace se zásadně začala měnit po roce 2000 a zejména pak v posledních několika letech. Na scéně se objevila řada specializovaných obchodů, díky kterým mají čeští domovařiči možnost zakoupit nejen potřebné základní vybavení, ale i zakoupit suroviny od sladu po kvasnice (tato nabídka se s postupným a rozšiřujícím se zájmem samozřejmě také rozšiřuje) a také získat základní informace. Vedle těchto obchodů pak potřebám nadšencům v oblasti domácího vaření jdou naproti i jednotlivé pivovary či sladovny, ve kterých je možnost suroviny zakoupit.

 Domovařičská každodennost...

Opravdový boom domovaření pak probíhá cca od roku 2010 i v souvislosti s boomem zájmu o pivo a pivovary v České republice. V současné době se počet domovařičů u nás odhaduje na několik tisícovek. Patří mezi ně nejrůznější nadšenci s různými cíli, motivacemi i výsledky, které všechny ale spojuje láska k pěnivému moku, který si mohou sami doma uvařit a pak také sami či s přáteli nebo rodinou vypít.

 ... ale za ty výsledky to stojí. ;)

S tím souvisí i právní omezení, která na domovařiče v České republice čekají. Vzhledem k tomu, že výroba piva je u nás vedena jako řemeslná živnost, vázaná navíc řadou hygienických a jiných předpisů, nemají domovařiči možnost výsledky své práce prodávat, pokud nesplní řadu nařízení, čímž by ale zároveň přesedlali z úrovně domácího vaření na legalizovanou činnost. Podstatnějším právním problémem, se kterým se musí domácí vařič piva v České republice potýkat, je nařízení o spotřební dani, kterému výroba piva podléhá. Přestože výroba piva v malém množství je od této daně osvobozena, je tato hranice stanovena na nesmyslně nízké úrovni a to 200 l na domácnost a rok. Pokud domovařiči uvaří za rok více piva, jsou nuceni se k platbě daně přihlásit a to v kategorii minipivovarů. V této kategorii činí daň 16 Kč z každého uvařeného hektolitru piva a stupně extraktu původní mladiny (= za 6hl piva s 12% EPM zaplatí 16x6x12=1152 Kč apod.). Tak nebo tak, pokud se rozhodnete doma vařit v České republice pivo, musíte se v každém případě na Celním úřadě, pod který spadáte, hlásit.

Podobné informace, zejména rady o tom, jak doma pivo uvařit, na co si dát pozor, ale i řadu jiných, nové zkušenosti, ale i přátele může český domovařič najít na řadě webových stránek. Průkopníkem propagace domácího vaření piva v České republice byl určitě Honza Kočka, který v rámci svého pivního portálu svetpiva.cz věnoval samostatnou sekci i homebrewingu. Kdysi ambiciózní a zhusta informacemi plněný projekt však v posledních letech skomírá zejména na nedostatku času. Informace o domácím vaření piva přinášejí ale i jiné obecně pivně zaměřené webové stránky jako pivni.info a zejména pak pivnirecenze.cz, konkrétně kolem kterých se pohybuje kolektiv lidí, kteří pivo, ať už doma nebo v legalizovaných minipivovarech vaří.

 Rozcestník homebrewing.cz na portále svetpiva.cz.

Bezesporu nejlepší a pouze a jen domácímu vaření piva věnované, jsou rozhodně stránky, respektive fórum, varimpivo.cz. Má několik stovek členů, kteří v přehledně dělených fórech diskutují a vyměňují si rady (a někdy se také pohádají – co by to bylo za internetové fórum bez hádek?) nad tvorbou receptů, užíváním surovin či stavbou domácích pivovarů. Samozřejmě nechybí informace o domovařičských akcích a degustacích.

 Informacemi přeplněné fórum varimpivo.cz.

Pokud jsem mluvil o Honzovi Kočkovi, tak ten stál i za propagací domácího vaření piva, co se setkání homebrewářů týče. Od roku 2007 pořádal v Praze pravidelná homebrewářská setkání od roku 2010 pod názvem Prague International Homebrew Award (zkráceně PIHA). PIHA se uskutečnila ve čtyřech ročnících vždy v podstatě ve stejné podobě. Dodané vzorky degustovali odborníci z řad pivního světa a nejlepší byli oceněni. Celý den pak probíhalo neoficiální degustování a výměna vzorků mezi domovařiči z celé země, ale i ze  zahraniční. Program doplňovaly odborné přednášky. Poslední ročník se uskutečnil roku 2012, další se již z časových důvodů nekonal.

Na tuto mezeru se (snad úspěšně) pokusili navázat moravští domovařiči, právě i lidé kolem serveru Pivní recenze, kteří v obdobný termín vyhlásili v roce 2013 první ročník akce Moravian Homebrewers Meeting, konaný pro změnu v Brně. Náplň soutěžního dne a koncepce akce byla poněkud odlišná od pražských setkání, avšak smysl zůstává stejný: možnost setkat se s podobně naladěnými lidmi z celé země, ochutnat z jejich domácí produkce a v případě zájmu se utkat i v degustačním klání. Letos je plánován i další ročník, tak věřme, že tradice se udrží déle, než v případě PIHy.

Trochu ve stínu, avšak zcela neprávem, stojí oproti těmto akcím jarní setkání domácích vařičů piva, které se koná v Kostelci u Holešova, malé obci na střední Moravě. Kostelecké Chmelovárek se letos uskutečnil již počtvrté a autor článku ho považuje za nejpříjemnější domovařičské setkání, které se v České republice koná. Rázovitý region konání akce i její pojmenování (s úmyslnou pravopisnou chybou užitím místního nářečí) odráží i její podobu. Soutěžení, ochutnávání a výměna názorů je v Kostelci vždy skvěle strávený čas. A abych byl úplný, nutno dodat, že v posledních letech podobných setkání, malých i větších, přibývá – i to svědčí, že homebrewing má v České republice v současnosti skutečný boom a je to tak dobře.

 Atmosféra na Kosteleckém Chmelovárku 2013.

Někteří domovařiči se uchylují k vaření pouze ze sladinových či mladinových koncentrátů. Ti, kteří vaří ze surovin, se na ně dívají tak trochu mezi prsty a mluví o tom, že uvařit pivo z koncentrátu je podobné jako vařit polévku z pytlíku. Mezi jinými domovařiči zase, ať „plechovkáři“ nebo „surovináři“, se vede stálý boj o to, jak a proč se vůbec má doma vařit. Jedni považují svou činnost pouze za zábavu, zpříjemnění času a spojení příjemného s užitečným při popíjení svého moku s podobně naladěnými lidmi – bez toho, aby se nějak zvlášť ohlíželi na stylovou čistotu, čistotu vůbec a nějaké občasné pokažení díla neberou na závadu. Jiní, kteří přesedlali již na sofistikovanější stupně výroby, bedlivě dodržují veškerá hygienická opatření, používají měřící přístroje, termostaty ad. a také jsou stále napojeni na nejnovější trendy v pivních stylech.

Důležité ale je, že všichni zmínění sdílejí společně tu jednu úžasnou věc, jakou je právě homebrewing se vším krásným, co přináší. Dej bůh štěstí.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 182

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4